RETROGRÁDNÍ ANALÝZA

Dnes bych vám v krátkém článku rád představil natolik specifické šachové odvětví, že jej snad už ani nemůžeme zařadit do Kompozičního šachu. Jedná se o Retrográdní analýzu.

Retrográdní analýza se od všech jiných odvětví zcela zásadně liší tím, že se dané pozice nezkoumají směrem dopředu, ale naopak DOZADU, tedy nazpět! O co přesně tedy jde? Ukažme si dva příklady ze skvělé knihy Raymonda Smullyana Šachové záhady Sherlocka Holmese (kterou případným zájemcům vřele doporučuji!).Zadání této pozice zní: jaký byl poslední tah bílého?
Mohlo to být bílým střelcem? Ano? A jaký by tedy byl poslední tah černého? Střelcem to tedy být nemohlo. A co králem? Co by však hrál černý? Musel by vlastním králem jít z b7 nebo b8 na pole a8, pak by však bílý král nemohl jít na c8! Mohla tato pozice tedy vůbec vzniknout? Ano, posledním tahem bílého bylo 1.Jb6-a8+!, na což černý reagoval tahem 1…Kxa8!V druhém příkladu na retrográdní analýzu je toto zadání: může černý, je-li na tahu, dělat rošádu, víme-li, že bílý ani černý v posledním tahu nebral žádnou figuru?
Zde je řešení složitější, pojďme si ho rozebrat. Na tahu je tedy černý, čili začněme tím, co mohl hrát bílý v předchozím tahu. Brát pěšcem z e2 na f3 nemohl, to jsme v úvodu vyloučili. Pokud by hrál králem, měl by šach a tím pádem černá věž předtím musela táhnout, černý tedy dělat rošádu nemůže. Věží to také ešlo, černý král by byl v šachu. Zbývá tedy rošáda. Co však hrál černý? Králem ani věží to být nemohlo, resp. mohlo, ale tím by se vyloučila možnost rošády. Pokud by to bylo střelcem z e2 na d1, pak by bílý předtím neměl žádný tah, po kterém by ještě mohl dělat rošádu! Takže to muselo být pěšcem na c4, pak totiž bílý mohl brát pěšcem z e2 na f3. Jenomže tím vzniká nová otázka: jak se mohl černý střelec dostat na d1?? Jedinou možností by bylo, že by se proměnil černý d-pěšec na střelce, pak by však zákonitě musel projít přes d2, což by byl šach a bílý král by musel táhnout! Závěr tedy je, že černý nemůže dělat rošádu, protože neexistuje posloupnost tahů, která by to dovolovala!
Ano, rozhodně to není jednoduchá věc a uznávám, že retrográdní analýza je pouze pro fajnšmekry. Ale jako odreagování to může opravdu skvělé!