21. 2. 2018
Jedenáctý díl Pěšcových struktur na kanále Robert a Petr šachy, konkrétně druhý díl na téma Visací pěšci, můžete shlédnout zde!

13. 2. 2018
Desátý díl Pěšcových struktur na kanále Robert a Petr šachy, konkrétně první díl na téma Visací pěšci, můžete shlédnout zde!

28. 1. 2018
Osmý díl Pěšcových struktur na kanále Robert a Petr šachy, konkrétně první díl na téma Izolovaný pár, můžete shlédnout zde!

22. 1. 2018
Včera se mi v první lize po opravdu otřesném výkonu podařilo prohrát po 16 partiích bez prohry. Byl jsem na sebe skutečně hodně naštvaný, ale jak praví klasik: správný šachista se z prohry, obzvláště se slabším soupeřem, nejlépe dostane tak, že partii řádně zanalyzuje a okomentuje! Takže tak činím! :)
Partii si můžete otevřít zde.

8. 1. 2018
Sedmý díl Pěšcových struktur na kanále Robert a Petr šachy, konkrétně čtvrtý a poslední díl Izolovaného pěšce, můžete shlédnout zde!

2. 1. 2018
VŠE NEJLEPŠÍ V ROCE 2018 NA 64 POLÍCH I V OSOBNÍM ŽIVOTĚ VÁM VŠEM ZE SRDCE PŘEJE
IM DAVID DEJF KAŇOVSKÝ
5. 12. 2017
Další díl Pěšcových struktur na kanále Robert a Petr šachy, konkrétně třetí díl Izolovaného pěšce, můžete shlédnout zde!

27. 11. 2017
Pátý díl Pěšcových struktur na kanále Robert a Petr šachy aneb druhý díl o pěšci chameleonovi můžete shlédnout zde!

23. 11. 2017
Na youtube kanále Robert a Petr šachy si můžete přehrát čtvrtý díl Pěšcových struktur, konkrétně úvodní díl povídání o Izolovaném pěšci aneb pěšci chameleonovi, což je zcela základní typová pozice střední hry!
Video k přehrání zde.

13. 11. 2017
Dnes vychází na youtube kanále Robert a Petr šachy moje třetí video na téma Pěšcové struktury, ve kterém se zaměřím na to, jak hrát černými v dámském gambitu Karlovarskou strukturu. Video si můžete pustit zde.

Včera jsme ve 2. kole 1. ligy vybojovali ve Frýdku-Místku důležité tři body nejtěsnější výhrou. Moje partie černými s IM Vesselovským ovšem nebyla příliš zajímavá, soupeř hrál především na jistotu, a i když jsem mu dával šance na zisk lepší pozice, ve které by se aktivně bojovalo, on pokaždé raději suverénně zamířil do zcela jasné remízy... :)

6. 11. 2017
Ve včerejším 2. kole Krajské soutěže družstev se mi sice podařilo rychle vyhrát, ale až doma jsem s hrůzou zjistil, že rozhodně ne právem!
Více se dozvíte v článku: Dvakrát měř, jednou řež! - I.

31. 10. 2017
Na druhý díl videoseriálu o pěšcových strukturách se můžete podívat zde!

25. 10. 2017
Dnes bodově:
1) Nová verze "100+1" je už na světě, vše se myslím povedlo, takže můžete směle objednávat! Ještě máte pár dní na VELKOU ŘÍJNOVOU AKCI!
2) Začal jsem nahrávat výukový seriál věnovaný Pěšovým strukturám. Na úvodní video se můžete podívat zde.
3) V pondělí vyšel první díl seriálu, můžete se na něj podívat
zde.

4. 10. 2017
Pěkný den všem!
Celé září bylo natolik hektické, že jsem si bohužel nenašel čas na regeneraci svých webových stránek. Ale nevadí, stálo to za to a pokud vše vyjde, rozhodně teď budu mít sem co přidávat! Ale nebudu předbíhat! :)
Každopádně dnes důležitá novina: odeslal jsem do tisku druhé mírně upravené vydání své knižní prvotiny
100+1 "nejkrásnějších" studií aneb "absolutní pohoda"!
Již teď si můžete knížku předobjednat, přičemž veěkeré bližší info o knize a také o SPECIÁLNÍ ŘÍJNOVÉ AKCI naleznete v odkazu zde, případně po kliknutí na obrázek vlevo nahoře!

20. 8. 2017
V uplynulém týdnu jsem po dlouhé době sehrál turnaj, a tak se v dnešním článku pokusím o stručnou analýzu včetně několika ukázek.
Více v článku Staré Město 2017!

1. 8. 2017
VELKÁ LETNÍ AKCE PRODLOUŽENA!!
Jelikož o akci dvojknihy za speciální cenu byl poměrně velký zájem, prodlužuji tímto tuto akci DO KONCE SRPNA!!!
Další prodloužení akce ovšem nebude! :)

7. 7. 2017
VELKÁ LETNÍ AKCE!!!
V rámci vydání mé nové knihy běží speciální akce: pokud si do konce července objednáte dvojknihu Chybami se šachista učí + Nebojme se chameleona!, zaplatíte místo 500,- Kč pouze 400,- Kč a navíc máte poštovné a balné zdarma!!!29. 6. 2017
Přátelé, kamáradi, známí i neznámí!
Červen byl mimořádně hektický. Nejen, že jsme chystali svatbu, kterou máme úspěšně za sebou, ale také jsem finišoval svou další knížku, která včerejším dnem spatřila světlo světa!
Jmenuje se "Chybami se šachista učí" a veškeré další info o ní si můžete přečíst kliknutím na obrázek níže, případně na obrázek předního přebalu vlevo nahoře!4. 6. 2017
První červnovou neděli pro změnu věnujeme třem poněkud netradičním úlohám.
Budu rád, když mi pošlete jejich řešení!25. 5. 2017
Na dnešní den jsem si pro vás nachystal tři pěkné matové úlohy.

22. 5. 2017
Pauzy se mi povážlivě prodlužují, to není dobré! Ale pokusím se najít si zase více času!
Momentálně dokončuji svou další šachovou knížku, rád bych ji vydal během června tak, aby o prázdninách byla čtenářům k dispozici! Až bude hotová, jistě se zde dočkáte nějaké ukázky!
Pro dnešek tak alespoň něco málo o Poziční oběti kvality.

28. 4. 2017
Trochu opožděně před dalším nadcházejícím víkendem rozlousknutí předchozího oříšku - více zde.

20. 4. 2017
Jelikož se mi ani tento týden nedostává příliš mnoho volného času, přidám alespoň jednu "brutální" pozici pro nadcházející víkend, který bude s největší pravděpodobností studený a nevlídný...Bílý je na tahu: jak byste pokračovali? Doporučuji se do pozice pořádně zahloubat (bez pomoci motorů samozřejmě!!), je v ní skryto mnohem více, než se může na první pohled zdát!
Mimochodem je to pozice z mé partie na ME mužů 2013 proti velice talentovanému Illjovi Nyžnykovi, který se k mému velkému překvapení od té doby výkonnostně nijak neposunul, jak jsem před chvílí zjistil, už v době sehrání partie měl totiž rating 2635...
Rozuzlení uveřejním v pondělí!

13. 4. 2017
Dnes se s Vámi podělím o svou poslední ligovou partii, která se mi opravdu hodně nepovedla. Hrál jsem černými a k postupu do extraligy jsme potřebovali v zápase zvítězit, abychom měli jistotu a nemuseli spoléhat na výsledky našich hlavních dvou konkurentů. Mým soupeřem mým mladý a talentovaný Dan Kožúšek, kterému se výborně zadařilo nedávné MČR juniorů. Chtěl jsem hrát v první řadě jednoduše, ale jak se ukázalo, ne vzdycky je to správná strategie...

7. 4. 2017
Dokončení pěšcové struktury Ben-Oni aneb jak černý může útočit na královském křídle!

4. 4. 2017
Dnes budeme pokračovat v pěšcové struktuře Ben-Oni třetím dílem.

27. 3. 2017
Začátek nového týdne si zpestříme mou včerejší prvoligovou partií na téma: "Ať zije kavárna!"
Aneb jak jsem si zase po delší době šachy opravdu užil tak trochu bez ohledu na výsledek... :)

20. 3. 2017
Po náročném týdnu v Koutech nad Desnou, kde se odehrávalo MČR mládeže a MČR dorostenců a juniorů (a kde bohužel opravdu nebyl čas na vlastní web!), pokračujeme druhým dílem pěšcové struktury Ben-Oni.

7. 3. 2017
Po týdenní pauze dnes zahájíme čtyřdílný cyklus, týkající se pěšcové struktury Ben-Oni. Dnes první díl na téma: Aktivní hra bílého v centru a na královském křídle.

28. 2. 2017
Na závěr měsíce února jsem našel své krátké pojednání o jednotlivých figurách, které jsem sepsal před několika lety. Klidně můžete využít kdekoliv... :) Více po kliknutí zde.

23. 2. 2017
Dnes slíbený 2. díl Aljechinovy obrany aneb jak ji správně hrát bílými!

22. 2. 2017
Dnes pro změnu zabrousíme do oblasti zahájení: můžete si přehrát typovou partii za černého na Aljechinovu obranu. Zítra přidám také jednu typovou partii naopak za bílého.

17. 2. 2017
Dnes jsem na svůj web přidal odkaz na Nabídku služeb (viz také v okně výše).

15. 2. 2017
Dnes se na skok vrátíme k příkladu z 10. 2. Pokud jste si jej zkoušeli vyřešit, chválím! Níže přikládám správné řešení:Bílý má sice krásného volného pěšce na d7, ale černý silnou protihru. Co tedy s tím? Zkusíme nejprve 1.d8D!? Pokud by černý tento danajský dar přijal, dopadlo by to špatně: po 1...Dxd8 2.Dc6! Dg8 3.Dg6+ Kh8 4.Ve7+- by bílý snadno vyhrál. Černý má však daleko lepší obranu: po 1.d8D přichází 1...Vh2+! 2.Dxh2 Dxh2+ 3.Kxh2 s patem!
Zkusme tedy taktéž lákavé 1.Vc2!? Co má teď černý dělat? Když vezme pěšce, vezmeme věž a je po partii. Jenomže když vezme věž, postavíme si dámu... Problém je však v tom, že po 1...Dxc2! 2.d8D De2 3.Dh4 Kh8= má bílý sice dvě dámy, ale nemá jak vyhrát! Jelikož obě dámy musí krýt maty proti svému králi, stojí na šachovnici poziční remíza!
Přesto kouzelná cesta k výhře existuje:
1.d8J!!
Šokující tah! Bílý si místo dámy musí postavit jezdce!! Když černý vezme, přichází 2.Dc6 s výhrou, to už jsme rozebírali výše. No a pokud černý pohrozí matem, je bílý rychlejší:
1...De2 2.Vxg7+! Kxg7 3.Db7+ Kh8 4.Jf7+ Kg8 5.Jxh6+ Kh8 6.Dc8+ Kg7 7.Dg8+ Kxh6 8.Dg6#
Nádherná kombinace!!!
1–0

14. 2. 2017
Pokud máte rádi koncovky, tak Vás dnešní článek doufám zaujme: povíme si něco málo o Technice hry v koncovkách!

10. 2. 2017
Jelikož je tento týden poměrně časově nabitý (příští týden určitě další články přibudou!), před víkendem alespoň jedna z mých nejoblíbenějších úloh: dokážete bílými na tahu zvítězit?


Simagin - Cholmov


8. 2. 2017
Dnes opět trochu zabrousíme do problémového světa a podíváme se na Samomaty. Několik si jich můžete samostatně vyřešit a navíc je to dnes také určitá forma SOUTĚŽE, takže čtete dále!!

3. 2. 2017
Před víkendem se vrátíme k tématu Pěšcových struktur a ve druhém díle si můžete přehrát jednu z mých památných partií, kterou jsem hrál na MČR do 16 let. Je však natolik zajímavá, že ji jako tréninkový materiál používám dodnes!

31. 1. 2017
Uplynulý extraligový víkend dopadl pro mé porubské družstvo skvěle: oba zápasy jsme vyhráli 5:3 a po šesti kolech se "sluníme" na krásném průběžném 3. místě! Sám se sebou už tolik spokojený nejsem. V sobotu jsem odehrál divokou partii s mým tradičním rivalem a kamarádem IM Pavlem Šimáčkem (smůlu mám v tom, že asi z 12 vzájemných partií jsem měl 10x nebo dokonce 11x černé!), která po pětihodinové bitvě skončila remízou.
V neděli jsem se utkal se svým bývalým svěřencem FM Josefem Kratochvílem. A právě o této partii bych chtěl trochu pohovořit v dnešním článku, nazvaném jednoduše Zatmění.

25. 1. 2017
Dnes opět zabrousíme do trochu méně známé šachové oblasti.
Víte, co je to Retrográdní analýza? Pokud ne, podívejte se do dnešního článku:

24. 1. 2017
V dnešním článku si můžete přehrát podrobně okomentovanou partii, která mi v době mého dětství doslova učarovala a dodnes občas danou variantu právě na základě této partie používám!

22. 1. 2017
Na neděli jsem si pro vás připravil článeček s názvem "Jak správně analyzovat vlastní partie", který jsem napsal zhruba před šesti lety pro příručku KCTMŠV.

20. 1. 2017
Vážení šachoví i nešachoví přátelé! Vítejte na mých nových webových stránkách! Jelikož se v poslední době dost věcí změnilo a především moje původní stránky byly plné starých a neaktuálních věcí, rozhodl jsem se pro kompletní obnovu. Skoro vše staré jsem tedy vymazal a ponechal pouze povídání o mých vydaných knihách, která naleznete v levé liště po rozkliknutí každé z nich.
Co tedy bude obsahem mých nových webovek? Kromě výše uvedené literatury, kterou jsem napsal a vydal (resp. včetně té, kterou v budoucnu napíšu a vydám) především různé šachové i nešachové články, zajímavosti apod. Rád bych každý týden připíchl na svůj nový web 2-3 články, pokud mi to mé časové možnosti dovolí.
Jako první si můžete přečíst krátké povídání o Pomocných matech.