Magnus Carlsen - Fabiano Caruana aneb "boj" o šachovou korunu pro rok 2018


Vážení šachoví i nešachoví přátelé! Vydal jsem svou desátou knihu!




Jedu takhle z prvního extraligového dvojkola a kousek za Bílovcem jsem dostal nápad. Když už mám živě komentovat tři partie zápasu a celkově budu zápas velice pečlivě sledovat, proč o něm rovnou nenapsat drobnou knížečku?
Hned mi bylo jasné, že to může být velice riskantní myšlenka. Během zápasu bylo možné přečíst si různé články s analýzami partií, stejně tak zhlédnout různé video-analýzy, sledovat živé komentáře apod. Ale stejně jsem přesvědčený o tom, že vydat malou knížečku, ve které bude vše na jednom místě, nemusí být snad až tak špatná myšlenka!

Co je tedy obsahem knihy? V první řadě pochopitelně okomentovaných všech 15 partií (tj 12 vážných a 3 rapidové) zápasu. Přičemž mou hlavní snahou bylo partie okomentovat především textově s minimem variant, aby bylo pokud možno jasné, co soupeři svými tahy zamýšleli, jaké plány hry v jednotlivých pozicích zvolili a proč atd. Snažil jsem se přitom vycházet z různých zdrojů a samozřejmě také z toho, co sami hráči pověděli po skončení partií na tiskových konferencích. Dále však naleznete také nejdůležitější informace o zápase, stručné životopisy obou protagonistů zápasu, přehled dosavadních zápasů o titul mistra světa v šachu a také více než deset hodnocení silných českých, resp. slovenských hráčů.
Dvě hodnocení se z časových důvodů do knihy nevešla, proto je nyní přikládám na ukázku, jak budou vypadat ta v knížce:

GM Marek Vokáč:
"Hodně opatrnosti a hlavně boj v psychice. Asi ho dost poznamenala hned 1. partie, která nejspíš oba strašila až do konce. Caruana se opět dobře připravil v oblasti zahájení, ale kdykoliv se pozice přiostřila, mám pocit, že nad partiemi ztrácel kontrolu a Carlsen tyto fáze zvládal lépe. Carlsen přípravu bílými figurami asi dost odflákl, neměl nic, naštěstí se ale černými držel sicilky, což byl velmi účinný výběr, který asi Caruanu zaskočil. Ze Sb5 vytěžil spíš problémy, pak zvolil Svešnikova s Jd5, to bylo zajímavější díky pár novinkám, jenže se mi zdá, že vzniklé pozice Caruanovi herně a strategicky neseděly - pouštěl černého do aktivní protihry a v obraně ztrácel trochu nervy. Rapidy byly až brutální, Fabi je nezvládl asi hlavně v taktice. Možná největší překvapení je to, že vyhlášený technik Carlsen v tomhle zápase ukázal hlavně přednosti v taktice a složitém taktickostrategickém boji. Pak se ovšem nabízí otázka, jak vlastně Caruana plánoval Carlsena porazit - jako by na to žádný plán ani připravený neměl."

IM Michal Konopka:
"Zápas jsem sledoval stejně jako všichni šachisté s napětím - byť sázkové kanceláře favorizovaly Magnuse Carlsena jako poměrně jasného favorita (kurzy na jeho celkové vítězství se pohybovaly mezi 1,45 - 1,5), očekával jsem velmi vyrovnaný souboj - a nedivil bych se, kdyby se Fabiano Caruana stal mistrem světa. Carlsen se totiž zdál být v posledních dvou letech - i přes další krásné partie a turnajové triumfy - trochu vyhořelý. Naopak Caruana prokazoval, jak výborný a cílevědomý šachista je (a nejen v berlínském turnaji kandidátů), a téměř dohnal na žebříčku mistra světa, který kraloval dlouhé měsíce s velkým náskokem. K samotnému zápasu: od roku 1886, kdy proběhl první duel o titul mistra světa mezi Steinitzem a Zukertortem, se zkoušelo hrát různě - měli jsme zápasy jen na 10 nebo i na 30 partií, zápasy do 6, 8 nebo 10 výher bez započítávání remíz... Za nejzdařilejší ale považuji klání na 24 partií s tím, že za stavu 12:12 mistr světa obhájil titul. Tak se hrálo (po zásluze) nejčastěji. "Poloviční" vzdálenost na 12 partií považuji tak trochu za sprint, alespoň 16 partií by zápasu o titul slušelo daleko více. Dvanácti remízám v zápase Carlsen - Caruana se moc nedivím, stát se to může. Faktorů, proč se tak stalo, bylo více. Především proti sobě stáli dva vynikající vyrovnaní šachisté. Oba měli v průběhu zápasu šance vyhrát, ale nevyužili je. A oba hráli s vědomím, že zápas je příliš krátký a případná chyba a prohra v některé z partií by už nešla dohnat. Ještě připomenu, že předcházející zápas Carlsen - Karjakin se rozhodl také až ve zrychlených disciplínách, protože skončil podobně jako ten letošní - 1:1 při 10 remízách. Někteří komentátoři uváděli, že zápas byl po obsahové stránce nudný a málo zajímavý. Já tento názor nesdílím a myslím si, že se bylo na co dívat. Poučných momentů bylo dost a dost. Pokud jsem na začátku své úvahy uváděl, že bych se nedivil, kdyby Fabiano Caruana zvítězil, musel by rozhodnout už v "základní hrací době" - v prvních dvanácti partiích. V rapidu a bleskovém šachu, v disciplínách, kde současný mistr světa exceluje, totiž Caruana za nejužší světovou špičkou zaostává. Asi nejlépe vystihují rozdíl výsledky obou soupeřů v zápasech zrychleným (byť různým) tempem - Carlsen přesně před rokem deklasoval Ding Lirena 22:8, Caruana před pár měsíci naopak krutě neuspěl v zápase s Levonem Aronjanem: prohrál 6,5:20,5. Pokud si někdo myslel, že alespoň v rapidu měl Fabiano nějaké šance, tak neměl. Podle mého názoru zůstal Magnus Carlsen zaslouženě mistrem světa."

Kniha má 82 stran na matném křídovém papíru s vazbou V2. Cena nové publikace je 150,- Kč + poštovné a balné 50,- Kč, objednat si ji můžete přímo domů na adrese GMkana@seznam.cz.
Při větším odběru sleva dle individuální dohody!

POZOR AKCE!!!

S vydáním své nové knížečky a nedávno také Šachového diáře rozjíždím dnešním dnem hned tři speciální akce, které budou trvat až do konce letošního roku!!

AKCE č. 1

Při koupi Carlsena-Caruany a Šachového diáře zaplatíte za tuto dvojici pouze 250,- Kč a navíc máte poštovné a balné zcela zdarma! Ušetříte tak v součtu 175,- Kč!!!!!

AKCE č. 2

Při koupi Patů, Carlsena-Caruany a Šachového diáře je celková cena včetně poštovného 400,- Kč, ušetříte tak 165,- Kč!!!

AKCE č. 3

Při koupi Carlsena-Caruany a jedné další jiné knihy dle výběru (kromě Patů a Diáře) je konečná cena včetně poštovného a balného 300,- Kč, ušetříte tak 150,- Kč!!!